PSAA: The Private Schools Athletic Association

PSAA 2016-2017 Championship/Tournament Schedule

Championship Archives: 2017-18 | 2016-17 | 2015-16 | 2014-15 | 2013-14 | 2012-13 | 2011-12 | 2010-11 | 2009-10 |

SPORT HOST/SITE CHAMPIONSHIP GAME PSAA CHAMPION
Boys Soccer: Division 1
October 25 - October 27
Semifinals: (High seed)
Final: Long Island Lutheran
(Brookville, N.Y.) 3:00PM
#3 Portledge vs.
#4 Our Savior New American
3-1 (0-0 HT)
Portledge School
Girls Varsity Volleyball
October 26 - October 27
1st Round: (High seed)
Semifinals & Final: Long Island Lutheran
(Brookville, N.Y.)
#1 Avenues School vs.
#3 Long Island Lutheran
3-1 (25-20, 25-19, 26-28, 27-25)
Avenues School
Girls JV Volleyball
October 27
Semifinals & Final: Long Island Lutheran
(Brookville, N.Y.)
#1 Long Island Lutheran vs.
#3 Heschel School
2-0 (25-15, 25-19)
Long Island Lutheran
Girls Soccer
October 26 - October 28
Semifinals: (High seed)
Final: Portledge
(Locust Valley, N.Y.)
#1 Portledge School vs.
#2 Long Island Lutheran
4-2
Portledge School
Girls Tennis
October 26 - October 28
Semifinals: (High seed)
Final: Portledge
(Locust Valley, N.Y.)
E1. Portledge School vs.
W1. Columbia Prep
3-2
Portledge School
Boys Soccer: Division 2
October 26 - October 31
Semifinals: (High seed)
Final: Randall's Island Field #70; 2:00PM
#1 Avenues School vs.
#3 Staten Island Academy
2-0
Avenues School
Cross Country
Tuesday, November 1, 2016
Van Courtlandt Park
(Bronx, N.Y.) 3:00PM
None Boys: Long Island Lutheran
Girls: Long Island Lutheran
Boys Varsity Basketball
February 13 - February 16
Divisional Semifinals: (High seed)
Divisional Finals: (High seed)
Final: Long Island Lutheran
(Brookville, N.Y.)
E1 Lawrence Woodmere vs.
W1 Evangel Christian
107-64
Lawrence Woodmere
Boys JV Basketball
February 13 - February 16
Divisional Semifinals: (High seed)
Divisional Finals: (High seed)
Final: Long Island Lutheran
(Brookville, N.Y.)
E1 Kew-Forest vs.
W1 Evangel Christian
86-44
Kew-Forest
Girls Varsity Basketball
February 13 - February 16
Divisional Semifinals: (High seed)
Divisional Finals: (High seed)
Final: Portledge
(Locust Valley, N.Y.)
E1 Lawrence Woodmere vs.
W1 Martin Luther
46-36
Lawrence Woodmere
Girls JV Basketball
February 14 - February 16
Semifinals: (High seed)
Final: Portledge
(Locust Valley, N.Y.)
#1 Long Island Lutheran vs.
#2 Staten Island Academy
39-25
Long Island Lutheran
Track & Field
Thursday, May 4
Astoria Field
(Astoria, N.Y.)
None Boys: Friends Seminary
Girls: Léman Manhattan Prep
Girls Softball
May 10 - May 15
1st Round: (High Seed)
Semifinal: (High seed)
Final: at Portledge School
E1 Portledge School vs.
W1 Léman Manhattan Prep
18-4
Portledge School
Boys Baseball
May 11 - May 15
1st Round: (High seed)
Semifinal: (High seed)
Final: Portledge School
#1 Portledge School vs.
#2 Léman Manhattan Prep
5-0
Portledge School
Boys Volleyball
May 11 - May 12
Semifinal: (High seed)
Final: at Highest Seed
#1 York Prep vs.
#3 Léman Manhattan Prep
3-1 (25-19, 25-12, 22-25, 25-12)
York Prep
Boys Lacrosse
May 12 - May 15
Semifinal: (High seed)
Final: at Highest Seed
#1 Long Island Lutheran vs.
#2 Portledge School
16-11
Long Island Lutheran
Girls Lacrosse
May 12 - May 15
Semifinal: (High seed)
Final: at Highest Seed
#1 Long Island Lutheran vs.
#2 Staten Island Academy
15-6
Long Island Lutheran
Golf
Tuesday, May 16
Glen Cove Municipal Golf Course
Glen Cove, N.Y.
Team: Columbia Prep Boys: Trip Master,
Staten Island Academy
Girls: Caroline Espinal,
Portledge
Boys Tennis
May 16 - May 18
Semifinal: (High seed)
Final: at Highest Seed
E1 Portledge School vs.
W1 Avenues School
4-1
Portledge School