PSAA: The Private Schools Athletic Association

PSAA Baseball History

Season PSAA Baseball Champions Most Valuable Player(s) Info
2017 Portledge School Regular Season MVP: Anthony Porrino (Sr.)
Portledge School
PSAA Championships MVP: Anthony Porrino (Sr.)
Portledge School
2016
2016 Lawrence Woodmere Academy Regular Season MVP: Anthony Porrino (Jr.)
Portledge School
Playoff MVP:
2016
2015 Bay Ridge Prep Regular Season MVP: William Strauss (Jr.); Waldorf School
Playoff MVP: Jacob Bassil (Jr.); Bay Ridge Prep
PDF
2014 Division 1: Berkeley Carroll

Division 2: Bay Ridge Prep
Division 1: Ian Miller; Berkeley Carroll
Playoff MVP: Chris Harper; Berkeley Carroll
Division 2: Mark Barillas Evangel Christian
Playoff MVP: Steven Scalal; Bay Ridge Prep
PDF
2013 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Portledge
Division 1: Ian Miller; Berkeley Carroll
Division 2: Matt Butler; Portledge
PDF
2012 Division 1: St. Demetrios
Division 2: Brooklyn Friends
Division 1: N/A
Division 2: Misha Holtzman; Brooklyn Friends
2011 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Lawrence Woodmere
Division 1: Alec Burwasser; Friends Academy
Division 2: Marc Brandt; Lawrence Woodmere
2010 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Evangel Christian
Division 1: Walker Harrison; Berkeley Carroll
Division 2: N/A
2009 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: United Nations
Division 1: James McDonough; Berkeley Carroll
Division 2: Max Arronoff; United Nations Int'l School
2008 Division 1: St. Ann's
Division 2: United Nations
Division 1: Matt Carr; Long Island Lutheran
Division 2: John Cunningham; Brooklyn Friends
2007 Division 1: Long Island Lutheran
Division 2: United Nations
Division 1: Mike Berndt; Long Island Lutheran
Division 2: Matt Freeman; Lawrence Woodmere
2006 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Lawrence Woodmere
Division 1: Alec Burwasser; Friends Academy
Division 2: Marc Brandt; Lawrence Woodmere
2005 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Nazareth
Division 1: Chad Roberts; Berkeley Carroll
Division 2: David Chestnut; Nazareth
2004 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: United Nations
Division 1: Steve Richter; Staten Island Academy
Division 2: David Chestnut; Nazareth
2003 Division 1: St. Ann's
Division 2: Dwight School
Division 1: Steve Wilk; Long Island Lutheran
Division 2: Jake Rabinowitz; Dwight School
2002 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Martin Luther
Division 1: JOhn Doherty; St. Ann's
Division 2: Josh Miller; Brooklyn Friends
2001 Division 1: Berkeley Carroll
Division 2: Staten Island Academy
Division 1: Elliot Ramos; Berkeley Carroll
Division 2: Charles Podvesker; Staten Island Academy
2000 Division 1: Long Island Lutheran
Division 2: Dwight School
Division 1: Shane Neufeld; St. Ann's
Division 2: Vincent Dejose; Martin Luther
1999 Berkeley Carroll Eric Naisson-Phillips; Berkeley Carroll
1998 Berkeley Carroll Eric Nelson; Berkeley Carroll
1997 Staten Island Academy Donovan Hunt; Nazareth
1996 Cathedral Prep Norberto Ramos; Staten Island Academy
1995 Long Island Lutheran John Welsh; Nazareth
1994 Smithtown Christian Benji Miller; Smithtown Christian
1993 Martin Luther Joe Medina; Martin Luther
1992 Friends Academy Dave Russo; Long Island Lutheran
Jake Miller; Smithtown Christian
1991 Long Island Lutheran Marc Awarez; Bishop Loughlin
Dave Russo; Long Island Lutheran
1990 Friends Academy Hassan Robinson; Friends Academy